Сәгадәт Әхмәтшин истәлегенә * Памяти Сагдата Ахметшина

Үткән атнада баулылар Сәгадәт Газиз улы ӘХМӘТШИН белән хушлаштылар. 62 нче яшендә арабыздан китеп барды бу күп яклы талантка ияле шәһес. Ышанырлык та түгел...  Ул китапханә белән дә гел хезмәттәтәштә, элемтәдә торды. Китапханәчеләр аның якты истәлеген күңңелләрендә сакларлар.
Укучыларыбызга 2013 нче елны “Рухият” нәшриятендә "Родники вдохновения"*"Илһам чишмәләре" дип исемләнгән җыентыктан Сәгадәт Әхметшинга багышланган битен тәкъдим итәбез.
На прошлой неделе бавлинцы попрощались с Сагдатом Ахметшиным. Он ушел из жизни на 62-м году жизни. Предлагаем вниманию наших читателей страницу из сборника "Родники вдохновения"*"Илһам чишмәләре", вышедшей в 2013 году в издательстве Рухият", где опубликованы его стихи.

Аның хезмәттәшләре "Хезмәткә дан" * "Слава труду" район газетасы хезмәткәрләре язалар: “29 ел гомерен редакциягә багышлаган Сәгадәт Газиз улы озак еллар җаваплы сәркәтип булып эшләде, соңгы елларда тәрҗемәче вазифасын башкарды. Мәрхәмәтле, киң күңелле, ачык йөзле хезмәттәшебез бик талантлы да иде - оста баянчы, җырчы, рәссам булу өстенә сыннар ясау белән дә мавыкты, шигырьләр, хикәяләр, юморескалар иҗат итте. Шул ук вакытта Сәгадәт Газиз улы бик тыйнак булды, дан-шөһрәт дип тырышмады, иҗат җимешләренең күбесен газетабызда Фәррух псевдонимы белән бирүне хуп күрде. Гомеренең рәхәтләнеп иҗат итәр чорында арабыздан китүе бик кызганыч, урыны оҗмахта булсын”.

Вот как написали о нем коллеги из редакции районной газеты "Хезмәткә дан" * "Слава труду": "В редакции он проработал 29 лет. Многие годы был ответственным секретарём газеты, в последнее время – переводчиком. Он обладал разносторонними талантами: играл на баяне, пел, рисовал, мастерил поделки, писал стихи, рассказы, юморески. И при этом был очень скромным человеком, никогда не искал славы, не любил выделяться".
Сагдат Газизович активно сотрудничал и с библиотекой. Библиотекари будут о нем вспоминать с теплотой. Светлая ему память...

rodniki 278