Шушы яктан шушы туфрактан без

10 марта в отделе национальной литературы и искусства прошел литературно-музыкальный вечер, посвященный  80 - летию татарской поэтессы Клары Булатовой, для учащихся седьмого класса МБОУ СОШ №6.

Вечер начался чтением стихотворения К. Булатовой “Шушы яктан, шушы туфрактан без”. Ведущий  библиотекарь Мингалимова З.Ф и библиотекарь Шарипзянова Р.Д. рассказали детям жизни и творчестве Клары Булатовой. Заведующая  отделом национальной литературы и искусства Шамсутдинова Г.З. провела обзор книжной выставки "Туган як  җырчысы" .

В ходе мероприятия прозвучали песни на слова поэтессы, была показана презентация “Клара Булатова Баулыда кунакта” и отрывок телепередачи “Замандаш” о её жизни и творчестве. В конце мероприятия провели литературную викторину. Активным участникам викторины подарили книги автора.

10 март көнне, Баулы Үзәк китапханәсенең милли әдәбият һәм сәнгать бүлегендә 6 - нче мәктәпнең 7 - нче класс укучылары һәм укытучылары катнашында шигърияттә якты йолдыз булып балкыган, үзенең киң кырлы иҗаты белән меңнәрчә китап сөючеләрнең күңелен яулаган, Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре, Татарстанның Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премиясе лауреты, шагыйрә Клара Булатовага 80 яшь тулу уңаеннан әдәби-музыкаль кичә узды.

Кичә шагыйрәнең атаклы “Шушы яктан, шушы туфрактан без” шигыре белән башланып китте. Китапханәчеләр Мингалимова З.Ф һәм Шәрипҗанова Р.Д. укучучыларга шагыйрәнең тормыш юлы һәм иҗатына багышланган әңгәмә, бүлек мөдире Г.З. Шәмсетдинова “Туган як җырчысы” дип исемләнгән китап күргәзмәсенә күзәтү уздырдылар. Кичә барышында шагыйрә сүзләренә язылган җырлар яңгырады, “Клара Булатова Баулыда кунакта” дип исемләнгән презентация, аңа багышланган “Замандаш” телевизион  тапшырудан өзек күрсәтелде. Кичә азагында шагыйрәнең тормыш юлы һәм иҗатына багышланган әдәби викторина узды. Актив укучыларга авторның китаплары бүләк ителде.

bylatova1

bylatova2