“Илһам” иҗади берләшмәнең чираттагы очрашуы Фәнис Яруллинның музей-йортында оештырылды = Очередное занятие клуба «Илхам» в доме-музее Фаниса Яруллина

Тиздән,  Татарстанның халык шагыйре, Татарстан Республикасының Г.Тукай исемендәге Дәүләт премиясе лауреаты, М. Җәлил исемендәге Республика премиясе лауреаты, якташыбыз Фәнис Яруллинның туган көне җитә. Шул уңайдан 17 январь көнне “Илһам” иҗади берләшмәсенең чираттагы очрашуы, язучының туган авылында Кзыл-Ярда урнашкан музей-йортында оештырылды.

9 февраля, мы отметим день рождения выдающегося нашего земляка, Народного поэта Республики Татарстан, лауреата государственных премий имени Г.Тукая и М.Джалиля Фаниса Яруллина, в этом году ему бы исполнилось 77 лет. В связи этим 17 января творческое объединение «Илхам» при Центральной библиотеке провело свое очередное занятие в его родном селе Кзыл-Яр в доме-музее писателя и поэта.

Музей-йорт фондын саклаучы Эльмира Салаватова, президентыбыз Р.Н.Миңнеханов, администрация һәм исполком җитәкчеләре ярдәме белән музейның бер ай эчендә төзелеп сафка басылуын, 900 гә якын экспонат барлыгын, еш кына төрле чаралар үткәреп, язучының җырлары, шигырьләре яңгырап торуын,Татарстаннан гына түгел, чит төбәкләрдән дә кунаклар килүен, Ф.Яруллинның тормыш юлы һәм иҗаты турында бик тулы,төгәл итеп сөйләп, берничә шигырьләреннән өзекләр дә укып үтте.  Халык шагыйре Ф.Яруллин әле үзе исән вакытта шәхси әйберләрен һәм фотосурәтләрен музей фондына тапшырган.
Фикия Садыкова якташыбыз Сәгадәт Әхмәтшин язган “Сафлык”дип исемләнгән шигырен укып таныштырды, музейга китаплар бүләк итте.
Хәмидә апа Идиятуллина Ф. Яруллинның чын-чынлап халык язучысы икәнлеген, язучының борчулары, сагышлары, шатлык-кайгылары әсәрләрендә чагылып, һәр әсәрендә җанының бер кыйпылчыгы барлыгын, шул кыйпылчык аша укучы аның нинди уйлар белән януын, борчулар кичерүен аңлавын әйтте, тормыш иптәше, гомер юлдашы, таянычы Нурсөя апа хөрмәтенә  багышлап язган шигырен укып, аның олы йөрәкле,  сабыр хатын булуына соклануын да белдерде ул.  Якташыбызның тормышы үзе бер батырлык дип чыгышын тәмамлады.
Нурия Низамова рухи байлык, сабырлык, тырышлык турында шигырьләр укып, Ф.Яруллинның милләтебезнең йөз аклыгы икәненә басым ясады. Бу очрашудан без барыбыз да якташыбызның күңел байлыгының нинди күркәм , ихтыяр көченең нинди  ныклы һәм сабырлыкка ия булуына, әхлаки  һәм тәрбияви иҗат җимешләренә  тагын бер кат сокланып, горурлану хисе кичердек.
Киләсе очрашу 14 февральгә билгеләнде.

Хранительница музейного фонда Эльмира Салаватова рассказала о музее, который был построен и начал работать в течение одного месяца, что стало возможным при поддержке президента республики Р.Миннеханова, администрации и исполкома района, о фонде, в котором содержаться около 900 экспонатов. В доме-музее часто проводятся мероприятия, на которых звучат стихи и песни поэта. Сюда приезжают гости не только из Татарстана, но и других регионов. Еще при жизни Фанис Яруллин передал в дом-музей свои личные фотографии и вещи. Эльвира Салаватова очень интересно рассказала о жизни и творчестве нашего земляка, проникновенно прочитала его стихи.
Прозвучали стихи Сагдата Ахметшина “Сафлык” в исполнении Фикии Садыковой.  Идятуллина Хамида апа в своем выступлении сказала о том, что Фанис Яруллин является поистине народным поэтом, затрагивающим самые жизненные темы, прочитала свое стихотворение, посвященное жене поэта Нурсие ханум, высказала слова восхищения её сердечностью и терпением. “Вся жизнь поэта-земляка является подвигом”, - в заключение сказала Хамида апа.
Прозвучали стихи в исполнении Нурии Низамовой о духовном богатстве, терпении и старании, она подчеркнула, что Фанис Яруллин является гордостью татарского народа.
На этой встрече любители поэзии клуба “Илхам” еще раз прочувствовали богатство души, стойкость и силу воли земляка. Еще раз восхитились его творческим наследием, имеющим нравственное и воспитательное значение.
Следующее встреча творческого объединения “Илхам” состоится 14 февраля.

ilham150117